Nasz patron

Bronisław Szwarc urodził się 24 sierpnia 1905 r. w Poznaniu. Jego ojciec Stanisław był sierżantem Straży Ogniowej. Młody Bronisław został bankowcem i rozpoczął pracę w Banku Cukrownictwa w Poznaniu. 11 grudnia 1940 r. Bronisław Szwarc został aresztowany, w marcu 1942 r. skazany na śmierć. 23 maja 1942 r. wyrok wykonano w więzieniu we Wrocławiu.

Tak pisał z więzienia do swojego syna:
„Trzeba by młode nasze pokolenie było zdrowe, silne i przez walki sportowe zahartowane. Takim będziesz regularnie uprawiając wychowanie fizyczne.”
Dla uczczenia pamięci tego wielkiego patrioty i sportowca od 1945 r. odbywają się w Poznaniu zawody o Memoriał Bronisława Szwarca.
W 1978 r. nadano naszej szkole imię Bronisława Szwarca.Z wychowaniem fizycznym i sportem zetknął się już w czasie I wojny światowej. Zaczął od gry w piłkę nożną. Wraz z kolegami założył dziką drużynę „Sława”. W 1922 r. przeszedł do zespołu Warty, ale grał w niej krótko. Przełomem w karierze sportowej Szwarca był start w biegu okrężnym Kuriera Poznańskiego w 1923 r., w którym zajął piąte miejsce. Od tej pory jego zainteresowania skoncentrowały się na lekkoatletyce. Biegał coraz szybciej. Jego rekordy życiowe to 2.01,0 min. na dystansie 800 m i 4.14,0 min. na 1500 m. W 1929 r. zrezygnował z czynnego uprawiania sportu i poświęcił się całkowicie pracy społecznej . Był sędzią lekkoatletycznym, członkiem zarządu sekcji lekkoatletycznej Warty, a od 1935 r. do wybuchu wojny, prezesem POZLA. Za tę pracę został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1937 r. Od pierwszych dni okupacji zaangażował się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej. Był szefem Komendy Nr 1 Poznań Śródmieście.

Hymn szkoły

Melodia i słowa: Sławomir Szkudlarek

1. Jest taka szkoła w Poznaniu na Lecha,
gdzie każde dziecko chętnie chodzić chce,
by było mądre, silne i zdrowe,
zahartowane przez walki sportowe.

Ref.
Pięćdziesiąta pierwsza szkoła
jest sportowa, sportowa,
Bronisława Szwarca imienia zwana,
biegacz, piłkarz, działacz i patriota
szczytne cele ku przyszłości daje nam. /2x

2. Pilnie uczymy się i trenujemy,
przyszłości naszej wykuwamy los,
by w naszej szkole, na przerwach i w klasie,
rozbrzmiewał zawsze przyjazny, wspólny głos

Ref.
Pięćdziesiąta pierwsza szkoła
jest sportowa, sportowa, .... / 2x

Tradycje szkoły

1. Uroczyste rozpoczęcie oraz zakończenie roku szkolnego- akademie dla poszczególnych grup wiekowych.
  2. Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 51 w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.
  3. Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej.
  4. Pasowanie na Świetliczaka.
  5. Uroczyste obchody Święta Niepodległości oraz Święta 3 Maja.
  6. Rodzinny Festyn Sportowy, Dzień Patrona Szkoły.
  7. Memoriał im. Bronisława Szwarca w biegach przełajowych.
  8. Kiermasze prac uczniowskich z okazji świąt Bożego Narodzenia.
  9. Jasełka i opłatek klasowy.
  10. Rekolekcje wielkopostne przygotowywane przez katechetów i wychowawców.
  11. Szkolny przegląd Twórczości Dziecięcej.
  12. Karnawałowe bale i zabawy.
  13. Okolicznościowe imprezy klasowe: mikołajki, zajączki, itp.
  14. Wycieczki krajowe i zagraniczne, tzw. zielone szkoły.
  15. Tworzenie i udział w szkolnych projektach edukacyjnych.
  16. Udział w imprezach kulturalnych w ODK "Orle Gniazdo".
  17. Spotkania z twórcami w bibliotece w ramach „Listopada Poetyckiego”
  18. Udział w akcji „sprzątanie świata”.
  19. Obchody dnia pamięci Krystyny Feldman i opieka nad Jej grobem.
  20. Projekty edukacyjne związane z postacią i nauczaniem Jana Pawła II.
  21. Udział w akcji "Ziemia Ziemi"
  22. Olimpiada Przedszkolaka